DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

O projektu

Projekt Slavněnky vznikl v projekční a architektonické kanceláři COHAB Cosy Habitation s.r.o.  Pokud uvažujete o projektu Vaší vysněné zeměloďky, pak Vám spolupráci s touto kanceláří vřele doporučujemeyes. Spolupráce totiž nekončí předáním vypracované dokumentace, ale spolupráce je potřebná i v průběhu celé stavby.

Naše Slavněnka je zcela originální zemělodí. Pokud se chcete dozvětdět více než je zde uvedeno, rádi vám vše sdělíme, když nás navštívíte a pomůžete nám.

 

Elektřiny dostatek po celý rok

Samozásobování elektrickým proudem s sebou přinášelo jistá úskalí a značná omezení, ale to je dnes minulostí. Elektřinu budeme generovat ze solárních panelů a větrné turbíny VERTICAL AXIS WIND TURBINE na jejímž vývoji Raynoldsův tým již dlouho pracuje. Kombinace dvou zdrojů tak dodává větší pocit jistoty. Elektřinu budeme uchovávat ve vysokokapacitních a levných bateriích TESLA POWER WALL, které jsou naprosto klíčové. Jak říká Elon Musk, majitel firmy TESLA: "Baterie, které byly doposud na trhu jsou na nic!"

 

Spořivá lednička s termální masou

Tipněte si, co v domácnosti spotřebovává nejvíce elektrické energie. Představujeme vám jednu z nejúspornějších ledniček. Boční stěny jsou tvořeny plechovkami s levným pivem, které jsou zality do betonu a zabaleny do polyuretanové schránky. Stěny tvoří termální masu, která se jen velmi neochotně ohřívá. Výslekem je stabilním teplota v ledničce, i při jejím častém otvírání. Nedochází k namrazování ani k častému zapínání chlazení. Malé chladící zažízení o napětí 12V a nízkém příkonu je v provozu převážně v teplých měsících, kdy je dostatek slunečních paprsků. V zimě otevřeným komínem nad lednicí proudí mrazivý vzduch přímo do dovnitř bez dodání jakékoliv energie.

                                       

 

 

Konec zatuchlému vzduchu, vlhkosti a zápachům

Do naší zemělodi bude umístěn zcela nový systém trvalé výměny vzduchu s rekuperací tepla a chlazením, takže nejenom, že neztrácíme teplo otevřeným větráním, ale zárovecň systém trubek využíváme jako chladící zařízení v letních měsících. Pokud vás zajímají podrobnosti, rádi vám je sdělíme.

Ochrana proti přírodnímu radonu je dnes nutností. Zeměloď bude ležet na folii, která je schopna přírodní záření odstínit. Navíc systém trvalé výměny vzduchu zvýšené koncentrace radonu uvnitř prakticky vylučuje.

V zimě teplo v létě chládek

V obytných prostorách zemělodi je stálé teplotní optimum udržováno hned několika prvky. Základ teplotního pohodlí tvoří objemné stěny z nepálené hlíny. Tato masa zeminy udržuje teplotu prakticky konstatní během celého roku.

Výměna vduchu s rekuperací tepla udržuje v zimě teplo uvnitř a zimu venku. V létě nejenom, že nepouští teplo dovnitř, ale i slouží jako přírodní klimatizace a to bez dodávky elektrické energie.

Aby teplota byla v prosklené části zemělodi v létě snesitelná, je v tomoto koridoru naistalováno hned šest velkých střešních oken s automatizovaným i manuálním provozem.

Kromě slunce jsou v zimě dalším zdrojem tepla velmi úsporná tzv. raketová kamna. Spálí jen malá množství dříví a vydrží dlouho temperovat: http://www.survivopedia.com/how-to-build-a-rocket-mass-heater/

Existují dva základní typy - klasický "J" typ a typ "batch rocket".

Potravinová soběstačnost může být v budoucnu klíčová

Bylinky, zeleninu a ovoce ze zimní zahrady lze konzumovat čerstvé během celého roku. Sezóní sklizeň můžeme skladovat ve spižírně či sklípku. Kapacita skladovacích prostor je více než dostačující.

 

Stavba stojí bez základů, a přesto stojí

Hlavní nosný prvek tvoří směs hlíny, písku a cementu, která byla zkomprimovaná pomocí bednění technikou "rammed earth" Metoda vhodná opravdu pro všechny, neboť se dá postavit i velmi levně: http://rammedearth.blogspot.cz/

Široké nosné stěny nepotřebují žádných základů. Hliněná stěna leží na homogenně zhutnělé vrstvě podložní zeminy a hrubého štěrku. Zátěž, kterou stěna nese, se rovnoměrně rozloží do větší plochy.

 

Měsíční dřevo, moudrost našich předků

Hlavní nosný prvek střechy tvoří měsíční smrkové dřevo. Měsíční proto, že pochází ze stromů, které byly sklizeny ve správnou dobu na správném místě. Má řadu výhod. Např. nemusí být chemicky ošetřováno proti dřevokazným houbám a hmyzu. Je i poměrně stabilní, zatímco klasické dřevo se může různě kroutit. Měsíční dřevo může být tedy použito i v prosklených stěnách.

 

Kvalitní přírodní izolace bez tepelných mostů

Termoizolační vrstvu střešní konstrukce tvoří konopné desky a ovčí vlna. Tyto přírodní materiály mají velmi dobré izolační vlastnosti, jež jsou srovnatelné s materiály v moderním stavebnictví.

Termoizolční materiál bočních stěn se prodává pod obchodním odznačením Hemcrete. Lze vyrobit i na místě. Jedná se o směs kvalitního konopného pazdeří a betonu v poměru 1:1,75. Nejen, že má velmi dobré izolační vlastnoti, ale oproti ostatním přírodním izolacím lépe snáší vlhkost i tlak, takže mohlo být umístěno podél bočních stěn, které jsou zahrnuty hliněným valem. Je to velmi dobrá přírodní alternativa k polystyrenu!

 

S vodou hospodárně a efektně

Voda je základem veškerého života na zemi. Její dostatek je tedy naprosto nezbytný. S vodou šetříme tak, že ji opakovaně používáme tak dlouho, dokud ji nespotřebujeme. Žádnou odpadní vodu tvořit nechceme. Celoroční zdroj vody poskytuje voda dešťová ze střechy a případně i z podzemí.

Jímací nádrže na dešťovou vodu jsou určeny jako primární zdroj užitkové vody a záložní zdroj pitné vody. Užitková voda slouží téměř pro vše od sprchování po zálivku rostlin. V případě nedostatku či znečištění podzemních vod, lze po přefiltrování pít vodu dešťovou. Tato voda je měkká, takže nedochází např. k poškození pračky vodním kamenem.

Vrtaná studna přestavuje primární zdroj pitné vody a záložní zdroj vody užitkové. Pitná voda z této studny slouží pouze k pití a umývání nádobí. Studna je umístěna přímo pod domem, takže je chráněná proti okolnímu znečištění. S ohledem na dostatek podzemních vod v naší oblasti, byla studna jasná volba. Této vody odebíráme velmi malá množství, která nepředstavují ekologickou zátěž.

Šedá voda, po přefiltrování od hrubých nečistot, slouží k zálivce rostlin. Velké a bohaté záhony spotřebují denně téměr veškeré množství vody, která byla vytvořena, takže není  třeba dále řešit: "Kam s ní?". Případný přebytek vody by stekl do jímky.

Černá voda v našem případě voda z praní a moč, která se částečně vypaří a zbytek odtéká do jímky. Stolice je oddělena od moči přímo v samokopostovací toaletě, zkompostována a jako kompost je dále využívána ke hnojení.

 


PRO VÍCE AKTUÁLNÍCH INFORMACÍ SLEDUJTE DĚNÍ NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/slavnenka